İşlemciler

İşlemciler

İşlemci Nedir?

Bilgisayarın içerisinde bulunan anakartlara takılan işlemciler, donanımların görev tayinini yapar. Aynı zamanda, kullanıcıların işletim sistemi aracılığıyla gönderdikleri komutları işleyerek kullanıcının, işlenmiş olan bu komutların sonuçlarını farklı donanımlar üzerinden görmesini ya da duymasını sağlar. Örneğin kullandığınız işletim sisteminde bir müzik açtığınızda, bu komutlar silsilesini yöneten başlıca birim CPU (merkezi işlem birimi) yani işlemcidir. İşlemcinin müzik çalmayla ilgili komutu müziğin olduğu sabit diske, belleğe ve ses kartına yönlendirmesi, siz fark etmeden gerçekleşir ve ekranda açılan müzik programıyla hoparlör ya da kulaklık aracılığıyla duyduğunuz ses işlemcinin yönetiminde gerçekleşen birer komut sonucudur.

Bu tarz, göreceli olarak basit işlemlerin yanı sıra, mühendislik hesaplamaları, ağır simülasyonlar ve video düzenleme gibi karmaşık işlemlerle birlikte, birçok kişinin vazgeçilmezi haline gelen bilgisayar oyunlarının da ana verileri, işlemcilerden gelen detaylı yorumlamalar neticesinde anlamlı birer sonuca dönüşür.

İşlemci Hızı Önemli Midir?

Günlük yaptığınız işe göre işlemci hızının önemi değişebilir. Bilgisayarınızı fotoğraf görüntülemek ve zaman zaman yazı yazmak için kullanıyorsanız, işlemci hızı sizin için hayatî bir önem arz etmez. Ancak çok sayıda sekme kullanarak internet gezintisi yapıyorsanız, yüksek çözünürlüklü videolar izliyorsanız işlemci hızının bu rutinleri gerçekleştirmeniz üzerinde gözle görülür bir etkisi olabilir.

Hobi ya da iş amaçlı grafik tasarım, fotoğraf ve video düzenleme işleriyle ilgileniyorsanız, aynı zamanda bilgisayar oyunlarına da meraklıysanız işlemci hızı sizin için oldukça önemli bir hale gelir. İşlemci hızının yanı sıra çekirdek sayısı da bu sayılan işlemlerin daha verimli ve etkili bir biçimde gerçekleştirilmesinde önemli bir etkendir.

Kendi kurduğunuz bir web sitesi varsa ve yayın donanımı olarak da kendi bilgisayarınızı kullanıyorsanız işlemci hızı, her gün onlarca kez tıklanan web sitesi içeriğinizin ziyaretçilerinize daha hızlı bir şekilde yansıtılabilmesi açısından büyük önem arz eder. Aksi halde siteye uğrayan ziyaretçileriniz, tıkladıkları linklerden yeterince hızlı yanıt alamazlar ve belki de site ziyaretlerini olması gerekenden daha kısa süre tutarlar. Eğer kendinize ait bilgisayarınızdan internet yayını yapmayı planlıyorsanız, bu iş için özel tasarlanan yüksek hızlı AMD veya Intel marka işlemcileri kullanmanız uygun olabilir.


Intel I3-10100F 4+4 Çekirdek 3.60 GHz İşlemci (Sıfır)

Intel I3-10100F 4+4 Çekirdek 3.60 GHz İşlemci (Sıfır)

TEMEL ÖĞELERÜrün Koleksiyonu10. Nesil Intel® Core™ i3 İşlemcilerKod AdıÖnceki Adı Comet Lake Olan Ür..

1.100,00TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Yeni Ürünler

Acer IPS Ekran Bilgisayar Monütörü

Acer IPS Ekran Bilgisayar Monütörü

Marka ‎AcerÜrün Boyutları ‎9.45 x 21.26 x 15.79 cm; 3.3Renk ‎Siyah. Kırmızı.Ekran Boyutu ‎23.8 İnçÇö..

2.400,00TL

Acer Aspire 5738G/5338 Teşir

Acer Aspire 5738G/5338 Teşir

Ürün 2nci El temiz  üründür. tüm özelikleri resimlerde ve özeliklerde yazmaktadır.Pil durumu ça..

1.500,00TL

9.5 mm - 12.7 mm DvD to Ssd Kizak

9.5 mm - 12.7 mm DvD to Ssd Kizak

ÜRÜN LAPTOP DVDROM LARIN HDD OLARAK KULANILMASINI SAĞLAYAN BİR KIZAK ÇEVİRİCİDİR. 9.5 MM VE 12.7 MM ..

90,00TL

UYGUN OYUNCU BİLGİSAYARI HAZIR SİSTEM

UYGUN OYUNCU BİLGİSAYARI HAZIR SİSTEM

TUF GAMING B450-PLUS IIGametech GTP-600 600W 80 Plus Bronze Power Supply PC Güç KaynağıAMD Ryzen 3 2..

7.500,00TL